Zobati jermen je sestavljen iz gumijaste ulite osnove, iz nateznih vlaken (prenašajo natezne obremenitve med delovanjem) ter iz tekalne plasti.
Dobra stran zobatega jermena je, da združuje elastičnost klinastega jermena in kinematično natančnost zobnika, poleg tega je njegov tek tišji kot pri verigah.
Splošna omejitev uporabe jermena za pogon odmičnih gredi je največja vrtilna hitrost motorja, ki za jermen znaša okoli 8.000 vrtljajev v minuti. Zobati jermen v načelu v celotnem času trajanja ne zahteva posebne nege, je pa treba paziti na snažnost okolja, kjer deluje ter na predpisano napetost jermena (pozorni moramo biti tudi na to, da jermena ne mažemo ali podmazujemo s kakšnimi spray-i kot so olja ali WD40).
Vzdrževanje zobatega jermena za pogon odmičnih gredi je izjemnega pomena, saj v primeru, da se poškoduje ali pretrga, zvečine to povzroči precejšne poškodbe motorja: ker ventili obmirujejo, ročična gred pa se vrti naprej, se nekateri bati (odvisno od položaja zaustavitve odmičnih gredi) zaletijo v mirujoče ventile in jih zvijejo. Tako je potrebno zamenjati poškodovane ventile, lahko se celo zgodi, da pride do močne poškodbe bata (batov), ki jih je potem treba zamenjati, pri takšnem večjem popravilu pa je treba zamenjati tudi številne druge elemente, vse do glavnih tesnil in seveda motornega olja. Preventivna menjava zobatega jermena razmeroma majhnih stroškov je zato na vsak način priporočljiva!
Menjava zobatega jermena na izvenkrmnem motorju je enostavna. Potrebno je le nabaviti ustrezno orodje med katerim so: moment ključ, nasadni ključ št. 36, snemalec (izvlakač ali abciger) s tremi vijaki M8 dolžine 6cm, kladivo, viličasti ključ 13/14mm, viličasti ključ ali raglja z nasadnim ključem št. 17 ter mizarsko dleto.
Najprej izklopimo glavno stikalo ali še bolje snamemo priključno kleme iz akumulatorja.
Iz motorja odstranimo zgornji pokrov ter na zgornjem delu agregata odvijemo dva vijaka M10 s katerim je pričvrščena zaščitna plastika katera pokriva odmični gredi ter vztrajnik.
Na moment ključ nasadimo nastavek št. 36 ter ga nasadimo na matico vztrajnika in v smeri urinega kazalca obračamo vztrajnik toliko časa, da sta puščici na odmičnih gredeh poravnani ter preverimo, da je na robu vztrajnika označba TDC (top dead center ali zgornja mrtva lega)poravnana z jezičkom, ki je tovarniško nastavljen (slika).
Označba TDC na vztrajniku motorja |
Označba odmičnih gredi |
Ko so omenjene označbe poravnane moramo odviti matico, ki je na vztrajniku. Da se nam vztrajnik nebi premaknil si lahko pomagamo z mizarskim dletom ali večjim izvijačem tako, da ga vstavimo skozi uho za dvig motorja ter skrajni konec porinemo med zobnik vztrajnika in s tem onemogočimo premikanje.
Fiksiranje vztrajnika s pomočjo dleta |
Matico odvijemo v nasprotni smeri urinega kazalca. Ko matico odvijemo odstranimo še podložko, ki je pod njo ter na vztrajnik namestimo snemalec ali po domače "izvlakač". Za snemanje vztrajnika moramo uporabiti vijake M8 ustrezne dolžine. Sam sem nabavil vijake M8 dolčine 6 cm, ki sem jih kupil v Merkurju. Snemalec namestimo na sredino gredi, tri pomožne vijake privijemo v tri luknje, ki so na samem vztrajniku.
Snemalec s tremi M8 vijaki |
S pomočjo ključa 17 pričnemo vrteti centralni vijak v smeri urinega kazalca in s tem povzročamo nateg. Ker sam vztrajnik ni bil že dlje časa odstranjen je potrebno ob zatezanju centralnega vijaka le tega večkrat udariti s kladivom (po zgornjem delu). Vibracije, ki pri tem nastanejo sprostijo vztrajnik (lahko pa ta popusti tudi brez tolčena). Sledi demontaža snemalca in dvig vztrajnika. Pri tem moramo biti pazljivi na zagozdo, katera pade v predel navitja (slika spodaj vztrajnik in zagozda).
Vztrajnik |
Odstraniti moramo tudi navitje (stator) tako, da odvijemo štiri vijake s ključem 10.
Stator |
Star jermen snamemo iz zobnikov ter pazimo, da pri tem opravilu ne premaknemo kakorkoli gredi ali odmičnih gredi!
Iz ovoja vzamemo nov jermen ter ga previdno namestimo preko odmičnih gredi in glavne gredi.
Nov in star jermen (po 500 urah ni videti nobenih razlik med starim in novim) |
Dvakrat preverite, da jermen lepo leži na svoji prvotni poziciji!
Sledi namestitev napenjalca in zateg jermena. Pri tem postopku moramo biti pozorni saj nam lahko zateg jermena premakne glavno gred za nekaj stopinj v smeri urinega kazalca. Bodite pozorni, da se gredi ne premaknejo. Jermen zategnemo toliko, da se ta na daljši strani (torej če gledamo iz smeri vztrajnika proti odmičnim gredem) je to desna stran (daljša stran jermena) ne upogne več kot 1 cm pod obremenitvijo 10 kg. (sam sem zategnil jermen na isto trdoto kot je bil predhodni s tem, da sem si pred snetjem napenjalca označil pozicijo vijaka).
Takoj zatem lahko na glavno gred namestite vztrajnik ter še enkrat preverite, da je oznaka TDC in jezička na bloku motorja poravnana. Pravtako morajo biti poravnane odmične gredi!
Če niso potem sledi ponovna demontaža napenjalca, postavitev gredi v TDC in še enkrat pazljiva nastavitev jermena in zateg napenjalca.
Ko smo opravili z menjavo jermena še enkrat preverimo pozicije odmičnih gredi ter vztrajnika. S pomočjo ključa motor obrnemo za nekaj zob v smeri nasproti urinega kazalca nato pa en krog v smeri urinega kazalca. Po enem obratu preverimo še enkrat, da se pozicije na odmičnih gredeh in vztrajniku ujemajo!
Sledi namestitev statorja preko glavne gredi, prečne kovinske palice preko jermena, vzmet na napenjalcu ter namestitev cevi na termostat.
Zatič vstavite v gred ter preko pazljivo nastavite vztrajnik.
Sledi še postavitev podložke ter matice na glavni gredi in zatiskanje matice s silo 186 KN.
Na moment ključu nastavite omenjeno silo ter zatisnite matico. Tudi pri tem postopku si lahko pomagate z dletom katerega vstavite med zobovje vztrajnika ter uho za dvig motorja.
Celoten postopek ni zapleten. Za menjavo jermena sem porabil okrog 40 minut. Ključna stvari pri vsem je kvaliteten snemalec (izvlakač). Ceneno kitajsko orodje hitro popusti pod večjimi silami kar povzroča težave. Konkretno v mojem primeru se je pod silo zvil eden od vijakov in posledično tudi daljša stran snemalca.